33 Senenin Emeği Atatürk Arboterumu

atatürk arboretumu

Projelendirme ve ağaç dikiminin hep birlikte toplam 33 yılda tamamlandığı Atatürk Arboterumu ziyaret edildiğinde bu ağaç müzesinin tamamlanmasının neden bu kadar uzun sürdüğünü gözler önüne sermektedir. Egzotik ağaçlar da olmak üzere 1500’ü aşkın ağaç türünün bulunduğu bu yerleşkede tabiatın tüm Dünya’da insanoğluna sunduğu güzellikleri bir arada bulabilirsiniz. Türkiye’de canlı ağaç müzesi alanı türünde sadece iki arboterum bulunduğu düşünüldüğünde, bu yerleşkenin neden bu denli özel olduğunu ve kurulumu için neden bu denli emek sarf edildiği daha net anlaşılabilir.

Atatürk Arboterumu Ne Zaman Yapıldı?

Planlanmasını yapıma başlangıç olarak baz alırsak, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan bu yerleşkenin temellerinin 1949 yılında atılmaya başlandığı söylenebilir. Planlama aşamasında Paris’te bulunan Sorbonne Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi eksperlerinden Mösyö Camille Guinet’in katkılarının bulunduğu yerleşke, 296 hektarlık alanda planlandı. Planlama ve altyapı çalışmaları ile birlikte ağaçlandırma çalışmalarının toplam 33 yılda tamamlandığı bu yerleşke 1982 yılında Atatürk ismiyle birlikte hizmete alındı.

Atatürk Arboterumu İçerisinde Neler Var?

Ziyaret öncesi merak edenler için Atatürk Arboterumu içinde neler var sorusu yanıtlanmak gerekirse yerleşkenin neden sadece canlı ağaç müzesi olarak değil bir tabiat harikası olarak betimlendiği anlaşılacaktır. Yerleşke içerisinde;

  • Farklı iklimlere ait ağaç çeşitleri,
  • 1818 yılında yapılmış Kirazlıbent,
  • 1916 yılında yapılmış Türkiye’nin ilk fidanlığı,
  • 3 adet yapay göl

Bulunmaktadır.

Atatürk Arboterumu Ne Zaman Ziyaret Edilmelidir?

Ziyaret edeceğiniz günün Pazartesi olmaması dahilinde hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaret edebileceğiniz Atatürk Arboterumu en güzel zamanı kişiden kişiye değişmektedir. Sonbaharda ağaçların sararmış ve kısmen dökülmüş yaprakları kışları ise kar tutmuş dallarıyla yılın her mevsimi yerleşke ziyaretçilerine kartpostallık görüntüler sunmaktadır. Mevsim olarak ziyaret tercihiniz sadece parkın ne kadar süre hizmet verdiğini değiştirecek olup sabah 08:30’da açılan yerleşke;

  • Yazları saat 20:00’ye,
  • Kışları saat 17:00’ye

Kadar hizmet vermektedir.

Atatürk Arboterumunda Neler Yasaktır?

Öncelikle yapımı 33 yılda tamamlanan Ataturk Arboterumu bir mesire alanı olarak değil bir botanik bahçe olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle yerleşke gözlem ve bilimsel araştırma yapmaya, çevre bilinci oluşturmaya ve farklı bitki türlerini tanıtmaya yönelik olarak hizmet vermektedir. Klasik mesire alanlarında olduğu gibi yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmeyen yerleşkede Atatürk arboterumu kahvaltı gibi arzulanan etkinlikler gerçekleştirilememektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*