Arboretum nedir?

Arboretum Nedir?

Öncelikle “Arboretum nedir?” sorusuna cevap vermek gerekirse; arboretumlar botanik araştırma faaliyetleri için özel olarak bir araya getirilmiş ağaçların bulunduğu açık hava müzeleridir. Genellikle doğal oluşuma sahip olmayan arboretumlar, çoğunlukla odunsu bitkilerin sergilendiği alanlardır. Orman Genel Müdürlüğü’nün kontrol ve idaresindeki Atatürk Arboretumu ise Türkiye genelinin ve hatta dünyanın en önemli arboretumları arasındadır. Belli kurallar dahilinde burayı ziyaret etmek ve farklı çeşitlere sahip yüzlerce ağacı inceleyebilmek mümkündür. Özellikle ağaçlara ve çalı türlerine karşı ilgi duyan herkes için bu arboretumun önemli bir fırsat olduğu söylenebilir.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Yüzlerce ağaç ve bitki çeşidinin bulunduğu Arboretum, İstanbul Üniversitesi’ndeki Orman Fakültesi’nin kullanım alanına dahildir. Atatürk Arboretumu adres bilgileri ise şudur: Bahçeköy Merkez Mahallesi, Valide Sultan Caddesi, No:2 – 34473 Bahçeköy, Sarıyer – İSTANBUL.

Sarıyer’de yer alan bu bölge, Bahçeköy Fidanlığı’na ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü merkez binasına çok yakındır. Arboretum’un yakın çevresinde bulunan daha başka yerler ise şöyledir:

  • İstanbul Orman Fidanlık Müdürlüğü
  • Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği
  • Belgrad Ormanı
  • Yeni Bahçeköy Mezarlığı

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Kuruldu?

Atatürk Arboretumu kurulduğu tarih itibariyle pek eski sayılmaz. Fakat 1916 yılında kurulmakla beraber Türkiye’nin en eski fidanlığı olan bölge bu Arboretum’a dahildir. Türkiye’nin başlıca yeşil alanları arasındaki Arboretum; esas olarak İstanbul Üniversitesi – Orman Fakültesi’nin botanik çalışmalarına katkı sağlamak için kurulmuştur. Fakat daha sonraki zamanlarda bitki çeşitliliğinin artması ile beraber Arboretum’un kapıları ziyaretçiler için aralanmıştır.  

Atatürk Arboretumu, kısıtlı bir süreç dahilinde kurulmamıştır. Ağaç taşıma, fidan dikme, tohumlu bitki yetiştirme gibi faaliyetler çok uzun bir sürece yayılmıştır. İlk olarak 1949 yılında Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın önerisi ile arboretum kurma faaliyetlerine başlandığı bilinir. Özellikle 1960’lı yıllara kadar, Sorbon Üniversitesi akademisyenlerinden Fransız kökenli Botanikçi Camille Guinet’nin çalışmaları büyük faydalar göstermiştir.  

Bu süreçten 1981 – 1982 yılına kadar bölgeye çok sayıda ağaç ve bitki tohumu getirilerek çalışmalar sürdürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum günü sebebiyle, söz konusu süreçten itibaren yani 1981’den sonra ise Arboretum “Atatürk” adıyla anılmaya başlamıştır.

Atatürk Arboretum’una Metrobüsle Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu metrobüs ile ulaşımın kolay olduğu bir bölgededir. İstanbul Üniversitesi yakınlarında bulunan Hacıosman Metrobüs Durağı aracılığı ile Arboretum’a ulaşmak mümkündür. 

Atatürk Arboretum’una Otobüsle Nasıl Gidilir?

Arboretum’un yer aldığı bölge civarında pek çok otobüs durağı vardır. Otobüs duraklarını kullanarak buraya ulaşmak isteyenler Büyükdere – Bahçeköy Yolu ya da Bahçeköy Caddesi güzergahlarını değerlendirebilir. Büyükdere – Bahçeköy Yolu üzerindeki Kemer Otobüs Durağı ile; Bahçeköy Caddesi üzerindeki Fındısuyu Otobüs Durağı’nın güzergahları birleşir. Bu birleşim noktasındaki Kemer Otobüs Durağı sayesinde Arboretum’a ulaşmak mümkün olur.

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Açık?

Atatürk Arboretumu açık olduğu saat aralığı gereği 6 saat boyunca ziyarete açıktır. Salı gününden Cumartesi’ne kadar sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında ziyaret edilebilen Arboretum, Pazartesi günlerinde açık değildir. Pazar günü de aynı hizmet süreleri söz konusudur.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Arboretum’a giriş yapabilmek için öncelikle bilet satın alınması gerekir. Giriş biletleri “Tam” ve “Öğrenci” olarak iki farklı tarifeye ayrılır. Atatürk Arboretumu bilet fiyatları, bu tarifelere göre şunlardır:

  • Tam bilet ücreti: 7.50 TL
  • Öğrenci bilet ücreti: 2.50 TL

Atatürk Arboretumu Düğün Çekimleri Ne Kadardır?

Atatürk Arboretumu çekim fiyatları sadece fotoğraf hizmetini kapsar. Yani bu bölgede düğün, nişan, kına vb. yapmak mümkün değildir. Ayrıca dışarıdan içeriye kamera, tripod, drone gibi cihazların getirilmesi de yasaktır. Atatürk Arboretumu idaresi, fotoğraf çektirmek isteyen damat ve gelinler için ortalama 350 – 470 TL’lik fiyat sunar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*