Atatürk Arboretumu Gezi Rehberi

Atatürk Arboretumu Gezi Rehberi

Atatürk Arboretumu, ülkemizin en önemli açık hava müzelerinden birisidir. Atatürk Arboretumu, esasında bir ağaç parkıdır. Arbor, ağaç anlamına gelmektedir. Etum ise bitki yetiştirilen ortam demektir. Bu bakımdan arboretumlar, ağaç parkı olarak değerlendirilmektedir.

Orman mühendislerinin ve bilim adamlarının araştırma ve incelemeleri için kurulan park, gezinti yapmak isteyen halka da açık olarak hizmet vermektedir. Yılın her mevsimi binlerce ziyaretçiyi ağırlayan park, özellikle sonbaharda hem gezme amaçlı olarak hem de fotoğraf çekimi için sık tercih edilen mekanlardan birisidir.

Atatürk Arboretumu Hangi İldedir?

Atatürk Arboretumu konum olarak oldukça merkezi bir noktadadır. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusundadır. Bahçeköy semtindeki açık hava müzesine toplu taşıma araçlarıyla ve şahsi araçlarla gidilebilmektedir. Ancak araç ve bisiklet girişine izin bulunmamaktadır.

Atatürk Arboretumu Kuruluş Tarihi Ne Zaman?

Atatürk Arboretumu kuruluş tarihi,  1961 olarak bilinmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yıldönümünde 12 Temmuz 1982’de ismi Atatürk Arboretumu olarak değiştirilen arboretum fikrinin ilk çıkış tarihinin ise 1949 olduğu bilinmektedir. O dönemde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde profesörlük hizmeti veren Hayrettin Kayacık, arboretum yapılmasını teklif etmiştir.

Arboretum için çalışmalar 1959 – 1961 yılları arasında Camille Guinet isimli bir bahçe denetimcisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta 38 hektar olarak planlanan Atatürk Arboretumu günümüzde yaklaşık olarak 296 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Orman Bakanlığı’na bağlı olan Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Bakanlığı işbirliği ile hizmet vermektedir.

Atatürk Arboretumu’nun Kurucusu Kim?

Atatürk Arboretumu kurucusu olarak İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi gösterilmektedir. Arboretumun kurulmasındaki en temel amaç, bitki türleri hakkında araştırmam yapılması ve yeni türler yetiştirilmesi için ortam hazırlamaktır. Bunun yanında İstanbullular için de bir gezi alanı olarak sık tercih edildiği söylenebilmektedir.

Atatürk Arboretumu’nun Özellikleri Nelerdir?

Atatürk Arboretumu hakkında bilgi edinmek isteyenler için alanın özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Atatürk Arboretumu bir çeşit açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. Binlerce farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.
 • Mesire yeri olarak hizmet vermemektedir. Bölgeye dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi kesinlikle yasaktır.
 • Açık hava müzesinin içerisinde endemik bitki türlerinin yanı sıra nesli tehlikede bulunan araç türleri de bulunmaktadır.
 • Bir botanik bahçe olan Atatürk Arboretum’unda ağaçların önünde ağaçlara dair temel bilgiler bulunmaktadır.
 • Arboretumun içerisinde 3 adet yapay göl bulunmaktadır. 

Atatürk Arboretumu’nda Düğün Çekimi Yapılabilir Mi?

Atatürk Arboretumu düğün çekimi için oldukça sık tercih edilen bir yerdir. Ancak düğün çekimi için ücret ödenmesi gerekmektedir. Güncel olarak fotoğraf çekimi için belirlenen fiyatlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Reklam ve Film: 8.850 TL
 • Profesyonel Fotoğraf: 5.310 TL
 • Düğün ve Nişan Fotoğraf: 472 TL

Çekim için ilgilerle iletişime geçmeniz ve gün – saat gibi noktalarda bilgi vermeniz mağduriyet yaşamanızı engelleyecektir. Bunun yanında ücretleri de fotoğraf çekiminden önce ödemiş olmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Ziraat Bankası Sarıyer şubesine ödemeyi yaptıktan sonra dekontla giderek fotoğraf çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Hangi Saatlerde Açık?

Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri, gitmeden önce bilgi sahibi olmanız gereken hususlardan bir diğerdir. Pazartesi hariç her gün tüm yıl boyunca açık olan Atatürk Arboretumu’nun açılış saati 08.30 olarak belirlenmiştir. Yazın 20.00, kışın ise 17.00 saatinde kapanan alana giriş ücretleri ise hafta içi şu şekildedir:

 • Tam Bilet: 7,5 TL
 • Öğrenci Bileti: 2,5 TL

Hafta sonu giriş ücretlerinde değişiklik olmaktadır. Atatürk Arboretumu güncel hafta sonu bilet ücretleri şu şekildedir:

 • Tam Bilet: 20 TL
 • Öğrenci Bileti: 7,5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*