Atatürk Arboretumu Gezilecek Yerler

Atatürk Arboretumu Gezilecek Yerler

Atatürk Arboretumu, nesli tükenmekte olan ağaçların ve diğer odunsu bitkilerin yaşadığı, koruma altına alınmış olan, yurtdışından getirilen ağaçlar ile oluşturulan botanik bir alandır. Atatürk Arboretumu aynı zamanda halkın ziyaretine ve akademisyenlerin araştırmalarına açıktır.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu’na gitmek için izlenecek yollar:

  • Toplu Taşımayla Gidiş: İstanbul’da Hacıosman-Yenikapı metro hattını kullanarak, son durak olarak görülen Hacıosman’da iniş yapılır. Metro çıkışında yer alan otobüs durağından 42 HM numaralı belediye otobüsüne binilmelidir. Bu araçtan Bahçeköy durağında iniş yapılmalı ve 10 dakikalık düz yürüme mesafesi ardından arboretum’a ulaşılmalıdır.
  • Özel Araçla Ulaşım: İstanbul Sarıyer yolu üzerinden yolculuk yapılarak, Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy sapağına girilmelidir. Bahçeköy mevkinde ise kısa bir sürüş ardından İstanbul Üniversitesi Spor Salonuna ulaşılır. Salonun karşısından giriç yapılan Kemerburgaz yolunda kısa bir sürüş ardından Atatürk Arboretumu girişi görülür.

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Kuruldu?

Atatürk Arboretumu kuruluş zamanı, 1981 senesinde kurulmuş, çalışmalarına ise 1961 senesinde başlanmıştır. 1961 senesine kadar sürekli bir çalışma izlenmiş ve 1981’de Atatürk’ün 100. Doğum yılına denk gelen kuruluşa bağlı olarak Atatürk’ün ismini almıştır. Nesli tükenmekte olan ağaçlar ve bazı bitki türleri yurtdışından Atatürk Arboretumu’na taşınmış ve araştırmaya müsait endemik bitki türlerini barındıran açık hava müzesi yaratılmıştır.

Atatürk Arboretumu’nda Ne Yenir?

Atatürk Arboretumu’nda yenilecekler hakkında bilgi verirken içeride yemek yemenin yasak olduğunu aktarmak gerekir. Bu alan içinde bitkilere zarar gelmemesi için ve çöp gibi atıkların oluşmaması amacıyla içeride yemek yenmez. Piknik yapak yasaktır. Ancak Atatürk Arboretumu’nun yakın çevresinde açık büfeler ve kahvaltı mekanları bulunur. Alana ortama 5 dakika uzaklıkta olan büfe ve börekçilerde yemek yemek mümkündür. Bu mekanlarda börek, kahvaltı, hamburger gibi seçenekler bulunur.

Atatürk Arboretumu’nda Neler Yapılır?

Atatürk Arboretumu’nda yapılanlar şu şekildedir:

  • Endemik ve nesli tükenmekte olan bitkiler görülür.
  • İçinde yer alan 3 farklı yapay göl kenarında vakit geçirilir.
  • Renkleri birbirlerin farklı ve koruma altında olan yaşlı ağaçlar görülür.
  • Alanda gezinti yapmak mümkünken, bisiklete binmek yasaktır.
  • Kartpostal karelerini andıran profesyonel fotoğraflar çekmek mümkündür.
  • Piknik yapılamaz ve evcil hayvanlar ile giriş uygun değildir.
  • Kuğuların yer aldığı göl kenarında huzur dolu bir gün geçirilir.

Atatürk Arboretumu Hangi Günler Açık?

Atatürk Arboretumu’nun açık olduğu günler, Pazartesi günleri hariç haftanın her günüdür. Pazartesi günü kapalı ve haftanın diğer tüm günleri açıklan bu alanda doğa ile buluşmak ve keyifli vakit geçirmek mümkündür. İçinde 1818 senesinde Kirazlıbent ve 1916’da Neşet Hoca tarafından yapılmış Türkiye’nin ilk fidanlığı olan bu eşsiz alan bayram günlerinde de ziyarete açıktır.

Atatürk Arboretumu Hangi Saatler Açık?

Atatürk Arboretumu’nun açık olduğu saatler, 08:30 ile 18:00 arası olarak belirlenmiştir. Hafta sonu ve hafta içi günlerde bu saatler arasında Atatürk Arboretumu’u rahatlıkla ziyaret edilir. Ancak Pazartesi günleri doğal alanın kapalı olduğu unutulmamalıdır. Atatürk Arboretumu, 2021 senesinde 20 Temmuz Salı gününe denk gelen bayramın ilk günü ve 21, 22 ve 23 Temmuz’da aynı saat aralığında ziyaret edilebilir.

Atatürk Arboretumu’na Ne Zaman Gidilir?

Atatürk Arboretumu’na gitme zamanı için herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Bitkilerin canlı renkleri ve doğanın o hareketli yaşamı görülmek isteniyorsa baharda, nostaljik bir havayı yaşamak için ise Sonbahar’da alan ziyaret edilebilir. Atatürk Arboretumu içinde Sonbaharda kırmızı, sarı renge bürünen ağaçlar göl manzarası ile birleştiğinde ise en mükemmel manzaralar ortaya çıkar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*