Atatürk Arboretumu Hakkında Tüm Detaylar

Atatürk Arboretumu, 296 hektarlık bir orman alanı üzerine kurulmuş olan, orman bilimci bilim insanlarının araştırmaları için oluşturulmuş muhteşem bir doğal alandır. Doğaseverlerin de ziyaretine açık tutulan Atatürk Arboretumu, göl kenarında yeşilin, kızılın, sarının bin bir tonunu bir arada görebilmeyi mümkün kılan cennet bir köşedir. Geniş ağaç türüne ev sahipliği yapar.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Atatürk Arboretumu yeri, Sarıyer/Bahçeköy olarak bilinir. Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’nın Güneydoğusunda yer alan ve İstanbul’da olan Bahçeköy’de bulunur. İstanbul Üniversitesi Spor Salonuna oldukça yakın konumda yer alan Atatürk Arboretumu, Sarıyer’in simgelerinden biri olmuştur.

İstanbul Üniversite Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, yabancı ve yerli bilim insanlarının araştırma, inceleme çalışmalarını yapabildikleri bir alandır. Çünkü çok geniş çeşitte ağaç türüne ev sahipliği yapar.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu’na ulaşmak için izlenmesi gereken yollar şu şekildedir:

  • Özel Araçla Ulaşım: İstanbul’daki Levent Sarıyer yolu üzerine giriş yapılmalıdır. Burada Büyükdere Caddesi’nda yer alan Bahçeköy sapağına ulaşıldığında sapaktan giriş yaparak, Bahçeköy’e girilir. Kısa bir sürüş ardından İstanbul Üniversitesi Spor Salonu görülür. Salonun tam karşısında yer alan Kemerburgaz Yolu’nun sol yanından dönüş yapılarak ilerlendiğinde, yarım kilometre sonra Atatürk Arboretumu girişine varılır.
  • Metrobüs ve Metroyla En Kolay Gidiş: Atatürk Arboretumu’na toplu taşıma ile gidilecekse en kolay ulaşım için Hacıosman-Yenikapı metrosuyla son durak olarak bilinen Hacıosman’a gidilmelidir. Metrodan çıkış alanında ise 42 HM nolu belediye otobüsüne binilir. Bu otobüs Bahçeköy’e yolculuk yapar. Bahçeköy durağından indikten sonra, 10 dakikalık yürüme mesafesi ardından Atatürk Arboretumu’na ulaşılır.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Atatürk Arboretumu giriş fiyatı, yetişkinleri için 20 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci kimlikleri yanında olan öğrenciler ise 7,5 TL ödeme ile Atatürk Arboretumu’na giriş sağlarlar. Hem hafta içi hem de hafta sonu alan ziyaret edilebilir.

Diğer yandan Atatürk Arboretumu’na reklam ve film benzeri video çekimi için giriş yapılıyorsa, giriş ücreti 8,85 TL’dir. Eğer, profesyonel fotoğraf ve katalog çekimi için giriş yapılacaksa, 5,31 TL ödenir. Düğün veya nişan organizasyonları için girişlerde ise 472 TL ödeme yapılır. Bu ödemeler ise alana giriş gişesinden yapılamaz. İlk olarak, Ziraat Bankası Sarıyer Şubesinden para yatırılmalı, ardından dekont gişeye verilerek doğal alana giriş yapılmalıdır. Organizasyonlar için esas alınan ücretler kişi başı değildir. Bu fiyatlara toplan 6 kişi aynı anda giriş yapabilir. Müze kart geçerli değildir.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri Kaçla Kaç Arasında?

Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri hakkında bilgiler:

  • Doğal alan Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.
  • Hafta içi ve hafta sonu diğer günlerde ise sabah 08:30’da açılır ve 18:00’da kapanır. Bu saat aralığında ziyaret yapmak mümkündür.

Atatürk Arboretumu Bayramda Açık mı?

Atatürk Arboretumu’nun bayramda açık olması ve ziyaret edilmesi bayramın ilk günü için mümkün değildir. Atatürk Arboretumu 1 Ocak’ta ve bayramların ilk günlerinde ziyarete kapalıdır. Ancak bayramın geri kalan günlerinde açıktır. 2021 senesinde 20 Temmuz Salı günen denk gelen bayramın ilk günü ziyarete kapalı olan Atatürk Arboretumu, 21,22 ve 23 Temmuzda ziyaret edilir.

Atatürk Arboretumu Telefon Numarası Nedir?

Atatürk Arboretumu telefon hattı, 0212 226 16 29 olarak belirlenmiştir. Bu telefon hattı aranarak, alan hakkında tüm bilgiler alınabilir. Özellikle alana film, video, profesyonel fotoğraf, nişan, düğün amaçlı giriş yapacaklar, Atatürk Arboretumu telefon numarası ile ilgili yetkililer ile iletişime geçerek, her konu hakkında bilgi alabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*