Atatürk Arboterumu Hakkında Merak Edilenler

atatürk arboretumu hakkında merak edilenler

Yapımına 1940’lı yıllar sonlanmadan başlanan ve 33 yıl gibi uzun bir süre içerisinde 290 hektarlık alana yapımı tamamlanan Atatürk Arboterumu, barındırdığı çeşitlilik ve herhangi bir yerde rastlayamayacağınız ağaç türleri ile 2019 yılı gezi planlarınızda yerini almayı hak ediyor. Özellikle sıkı bir doğa hayranı ve belgesellerde eşine rastladığınız ağaç türlerini merak ediyorsanız bu eşsiz açık hava müzesi tam size göre! Arkadaşlarınız veya ailenizle güzel anılar biriktirebileceğiniz bu yerleşkeyi yakından tanımanız ardından ilk İstanbul ziyaretiniz planlamasına bu botanik bahçeyi ekleyeceksiniz.

Atatürk Arboterumu Nerededir?

Ziyaret etmek isteyenler için öncelikle Atatürk Arboterumu nerede sorusunu yanıtlayarak kısa bir tarifle bu yerleşkenin konumunu belirleyelim. Yerleşke Belgrad Ormanları’nın güneydoğusunda yer almakta olup;

  • Doğuda İstanbul Boğazı,
  • Kuzeyde Karadeniz

İle sınırlandırılmaktadır. Sarıyer ilçesinin Bahçeköy Merkez mahallesinde yer alan yerleşkeye İETT hatları kullanılarak kolayca ulaşılabilir.

Atatürk Arboterumuna Hangi Otobüslerle Gidilir?

İETT hatlarında Atatürk Arboterumu giden otobüsler için Taksim, Sarıyer, 4. Levent, Arıköy ve Hacıosman duraklarından otobüsler kullanılabilir.

  • 42
  • 42M
  • 42T
  • 42HM
  • 59RK
  • 153

Numaralı Bahçeköy istikametinde giden otobüsler kullanılarak yerleşkeye kolayca ulaşım sağlanabilir.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Yapacağınız ziyaretlerde sizden talep edilecek olan Atatürk Arboretumu giriş ücreti hafta içi ve hafta sonu farklılık göstermektedir.

  • Hafta içi – öğrenciler 2,50 TL / yetişkinler 7,50 TL
  • Hafta sonu – öğrenciler 7,50 TL / yetişkinler 20 TL

Ödeyerek giriş yapabilirler. Verilen ücretler kişi başı değerler olup toplu girişler için herhangi bir fiyat değişimi söz konusu değildir. Ziyaretler için hafta içini tercih etmek gerek kalabalıktan kurtulmak gerek düşük giriş ücreti ödemek isteyenler için doğru tercih olarak uygulanabilir.

Atatürk Arboterumu Hangi Günler Açıktır?

Haftanın altı günü ziyaret edilebilen yerleşke sadece Pazartesi günleri kapalıdır. Saat 08:30’da açılan tesis kışları 17:00, yazları ise saat 20:00’ye kadar açıktır.

Atatürk Arboterumuna Araçla Girilir Mi?

Piknik alanlarında olduğu gibi Atatürk Arbetumu araç girişi varmı sorularına olumsuz yanıt verilmektedir. İlgili yerleşkenin bilimsel bir amaçla hazırlandığı ve içerisinde yer alan 1500’ü aşkın ağaç türünün korunmasının gerekmesinden dolayı içeriye araç girişine izin verilmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*