Atatürk Arboterumu Ziyareti Planlaması

Atatürk Arboretumu Gezi

İstanbul gezi rehberinde doğa tutkunlarının listesinde ilk sırada yer alan Atatürk Arboterumu, alt yapı ve ağaç dikim çalışmalarının tamamlandığı 1982 yılından bu yana sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan bu ağaç müzesi, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 290 hektarlık alanda yer almaktadır. Ziyaret öncesinde planlamanın yapılarak herhangi bir aksaklıkla karşılaşmamak için bazı soruları ziyaret öncesinde yanıtlamak gerekmektedir.

Geri Çevrilmemek İçin Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Öncelikle ziyaret edilecek gün kapalı olması nedeniyle ziyaret gerçekleştirememe sorunu ile karşı karşıya kalmamak için Atatürk Arboterumu bugün açık mı sorusunun yanıtına göre ziyaretin planlanması gerekmektedir. Ziyaret için;

  • Yılın her mevsiminde,
  • Pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde

Ziyaret planlaması yapabilirsiniz. Sabah saat 08:30’da açılan ağaç müzesi kış aylarında saat 17:00, yaz aylarında ise saat 20:00’ye kadar açıktır.

Nasıl Gidilir?

İçeriye araç girişine izin verilmediği için Atatürk Arboterumu nasıl gidilir sorusuna İETT hatlarına yönelik olarak cevap verilecektir. Taksim, Sarıyer, 4. Levent, Rumelihisarı Boğaziçi Üniversitesi, Arıköy ve Hacıosman duraklarından geçen;

  • 42
  • 42M
  • 42T
  • 42HM
  • 59RK
  • 153

Numaralı otobüslerden Bahçeköy istikametine doğru seyahat ettiği esnada yararlanabilirsiniz.

Ne Yenir?

Tabiatın güzelliklerinin iştahınızı açacağı bir kesin ve siz de Atatürk Arboterumu kahvaltı ve diğer yemek çeşitlerini ziyaret öncesinde öğrenerek planlamak isteyeceksiniz. Üzülerek söyleyebiliriz ki içeriye herhangi bir yiyecek ve içecek sokulmadığı gibi yerleşke içerisinde yemek hizmeti veren herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle yanınıza içme suyundan başka herhangi bir yiyecek ve içecek almamanız sizlere tavsiyemizdir.

İçeride Fotoğraf Çektirmek Serbest Mi?

Bu enfes güzelliğin kliplerde, reklam ve sinema filmlerinde kullanıldığı bir gerçektir. Günümüzde de düğün, nişan vb. organizasyonlarda kullanılabilen bu mekanda geçirdiğiniz her anı ölümsüzleştirmek istemek ve baktıkça yeniden hatırlamak isteyebilirsiniz. Ama yanınıza kamera, fotoğraf makinesi veya herhangi bir kayıt cihazı almamanızı öneririz. İçeriye yiyecek ve içecekle birlikte bu kayıt cihazları da alınmamaktadır. Atatürk Alboretumu fotoğraf çekmek yasak mı diye soracak olursanız aradığınız hizmeti içeriden satın almanız, dışarıdan sokulan fotoğraf makinelerini kullanamayacağınızı bilmeniz gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*