Sarıyer Atatürk Arboretumu

Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, orman fakültesi öğrencilerinin, öğretim üyelerinin ve bilim adamlarının çalışma ortamı olması amacıyla hazırlanan bir canlı ağaç müzesidir. Atatürk Arboretumu yaklaşık olarak 296 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde yüzlerce farklı bitki ve ağaç çeşidi barındıran alan, her yıl doğa manzaralarına meraklı olan ve yemyeşil bitki örtüsüyle baş başa kalmak isteyen yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Atatürk Arboretumu, giriş ücreti bulunan bir müzedir. Müzenin giriş ücretleri ise şu şekildedir:

 • Hafta İçi Tam Bilet: 7,5 TL
 • Hafta Sonu Tam Bilet: 20 TL
 • Hafta İçi Öğrenci: 2,5 TL
 • Hafta Sonu Öğrenci: 7,5 TL

Atatürk Arboretumu pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde ise saat 08.30’da açılmaktadır. Atatürk Arboretumu kapanış saati ise yaz sezonunda 20.00, kış sezonunda 17.00 olarak belirlenmiştir.

Atatürk Arboretumu Kuruluş Tarihi Nedir?

Atatürk Arboretumu kuruluş tarihi, 1961 yılıdır. Neşet Hoca’nın 1916 yılında çalışmalarına başladığı bölgede, Hayrettin Kayacık tarafından arboretum yapılması önerisinin ortaya atılması üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Planlama çalışmaları 1959 – 1961 yılları arasında Sorbonne Üniversitesi bahçe denetimcisi Camille Guinet tarafından gerçekleştirilmiştir. 12 Temmuz 1982 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yıldönümü şerefine arboretuma Atatürk Arboretumu ismi verilmiştir. Günümüzde Orman Bakanlığı’na bağlı olan Atatürk Arboretumu, Orman Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi işbirliği ile idare edilmektedir.

Atatürk Arboretumu’nun Kurucusu Kimdir?

Atatürk Arboretumu kurucusu Neşet Hoca’dır. Türkiye’nin ilk fidanlığını da içerisinde barındıran Atatürk Arboretumu’nun kuruluş fikri ise 1949 yılında Hayrettin Kayacık tarafından çıkmıştır. Hayrettin Kayacık o dönemde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde profesörlük yapmıştır. Bu nedenle bazı kaynaklarda kurucu olarak İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi de gösterilmektedir.

Atatürk Arboretumu’nda Ne Yapılır?

Atatürk Arboretumu’nda yapılacak, keyifli bir gezinti için bilgi sahibi olması gereken noktalardan birisidir. İçerisinde iki adet gölet bulunan Atatürk Arboretumu’nda yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Gezinti sırasında ördek, kuğu, sincap ve daha birçok farklı hayvanla karşılaşmanız mümkündür. Arboretumun içerisinde görebileceğiniz bitki türleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Peruka Çalısı
 • Mamut Ağacı
 • Japon Tespih Çalısı
 • Adaçayı Yapraklı Laden
 • Kokulu Servi
 • Tüylü Kartopu
 • Söğüt Yapraklı Dağ Muşmulası
 • Makedonya Meşesi
 • Maymun Çıkmaz Ağacı

Atatürk Arboretumu’nda daha birçok ender bitki türünü görebilirsiniz. Atatürk Arboretumu içerisinde yemek yenilebilecek bir mekan bulunmamaktadır. Arboretumun içerisine yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmemektedir. Bununla birlikte Atatürk Arboretumu’na yürüme mesafesinde bulunan birçok farklı kafe ve restoran bulunmaktadır. Bu nedenle yemek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Atatürk Arboretumu’nda Düğün Çekim Ücreti Ne Kadar?

Atatürk Arboretumu düğün çekimi ücreti ödenerek düğün – nişan organizasyonları için dış çekim mekanı olarak kullanılabilecek bir alandır. Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekimi için belirlenen fiyat skalası şu şekildedir:

 • Reklam ve Film Organizasyonları: 8.850 TL
 • Profesyonel Fotoğraf Çekimi Organizasyonları: 5.310 TL
 • Düğün ve Nişan Organizasyonları: 472 TL

Fotoğraf çekimi için öncelikle Atatürk Arboretumu yetkilileri ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir. Gün – saat gibi önemli hususları netleştirmeniz, herhangi bir mağduriyet yaşamanızı engelleyecektir. Düğün çekimi için Atatürk Arboretumu’nu tercih edenlerin unutmaması gereken en önemli husus ise fotoğraf çekimi günü ödemeyi yaptığınıza dair dekontun talep edileceğidir. Ödemeler Ziraat Bankası Sarıyer şubesine yapılabilmektedir.

Atatürk Arboretumu’nda Fotoğraf Çekimi Yapılabilir Mi?

Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekimi yasağı bulunmamaktadır. Arboretuma giriş yapan ziyaretçiler, diledikleri gibi fotoğraf çekimi yapma imkanına sahiptir. Ancak düğün – nişan organizasyonları ve profesyonel çekimler için ücret talep edilmektedir.

Atatürk Arboretumu’nda Dış Çekim Yapılabiliyor Mu?

Atatürk Arboretumu dış çekim yapma konusunda bir yasak bulunmamaktadır. Özel günlerinizde ücreti yatırıp dekont ile giderek Atatürk Arboretumu fotoğraf çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*